Jak vytvořit útulný domov

Krok za krokem

Nyní více než kdy jindy chceme, aby byl náš domov bezpečný kousek ráje, kde můžeme být opravdu sami sebou a najít zde úkryt před stresem každodenního života. Není pak překvapením, že se trendy jako hygge a wabi-sabi staly v posledních letech tak oblíbenými. Podle Fabienne Vanbrabantové, nezávislé odbornice na design, koučky a majitelky designového studia IKAb v Borgloonu (Belgie), “dodání pocitu útulnosti vyžaduje více než jen hodit pár dek na podlahu a usrkávat bylinkový čaj. Je to o nalezení dokonalé vyváženosti.” Můžete začít takto:

1. Začněte koláží s návrhy

Fabienne: “Nejste si jisti, jaký styl či směr vybrat? Začněte vytvořením koláže s návrhy: souboru fotografií, které vás nějak zaujaly a které mají atmosféru, ve které byste rádi žili. Můžete ji vytvořit ručně – pomocí lepidla, nůžek a hromádky časopisů – nebo digitálně, pomocí aplikací jako je Moodboard Lite nebo Moodzer.com. Jestliže renovujete více než jednu místnost, vytvořte si jednu koláž na každý prostor a vyberte si maximálně 10 snímků na každou koláž.

2. Najděte společné téma

Pozorně si prohlédněte své koláže: co vás na nich skutečně zaujme? Jaké předměty, barvy, textury a materiály by se mohly stát základem vašeho návrhu? V ideálním případě skončíte s použitelnou paletou kompatibilních barev, materiálů a textur, která vám pomůže s vašimi budoucími rozhodnutími.

3. Použijte, co již máte – pokud se to bude hodit

Máte již nějaký nábytek, umělecká díla nebo dekorace, které by si skutečně zasloužily být ve vašem novém interiéru? Projděte si je jeden kus po druhém a zjistěte, zda se skutečně hodí ke stylu, který jste si vybrali.

“Nemusí být nové: vytvořte si prostor pro starší kousky nábytku, které jsou naplněny životem, vypráví příběh, které nás spojují s naší společnou minulostí.”

4. Vytvořte si prostor pro nedokonalost

Přidání nábytku, uměleckých děl nebo dekorací, které vypráví příběh, je skvělý způsob, jak vašemu domovu dodat útulnost. Vytvořte si tedy prostor pro skříňku po své babičce nebo dřevěnou podlahu, která vám připomíná dům, ve kterém jste vyrůstali. Nemusí být dokonce v perfektním stavu: japonská filozofie wabi-sabi je o nalezení krásy v nedokonalosti. Jen nezapomeňte, aby bylo vše v rovnováze: ujistěte se, že jsou tyto věci v souladu s vaším celkovým stylem. Pokud ne: nemějte slitování.

5. Najděte přirozenou rovnováhu

Výběr materiálů hraje zásadní roli. Přírodní materiály mají schopnost navozovat pocit míru, vřelosti a autentičnosti. Proto vidíme hodně dřeva, kamenů, vlny, lnu, obyčejného plátna, kůže, hlíny atd. v zemitých, těžších odstínech a tlumených pastelových barvách. Dodávají místnosti útulný a autentický pocit.

Ze stejného důvodu zůstávají podlahy z tvrdého dřeva nesmírně populární, protože v sobě nesou tuto kombinaci touhy po přírodě a nostalgie. Mnoho lidí vyrůstalo v domě s podlahou z tvrdého dřeva a nyní hledá ten ztracený pocit sounáležitosti a bezpečí. Imitace dřeva, jako laminát a vinyl, si také rychle nacházejí své publikum. Mnoho dnešních designů laminátových a vinylových podlah jsou k nerozeznání od skutečného dřeva, avšak nabízí mnoho praktických výhod, například odolnost vůči vodě, snadnou údržbu a univerzálnost.Najděte si svou oblíbenou dřevěnou podlahu