Ideální směr položení podlahových desek

The perfect direction for your flooring

Směr položení podlahových prken má obrovský vliv na celkový vzhled místnosti, a rozhodování o něm proto může být tvrdým oříškem.

Základním pravidlem je, že podlahu pokládáme ve stejném směru, v jakém vede hlavní zdroj světla v místnosti a ve stejné linii jako nejpoužívanější vstup. Pokud je několik dveří a oken, zvolte takový směr, ve kterém bude instalace nejjednodušší. Chcete v dané místnosti uplatnit některé užitečné optické efekty? Postupujte podle těchto tří praktických rad.

1. Horizontální = široký

Instalujete podlahu v úzké místnosti? Proč nepoložit prkna horizontálně? Pokud položíte prkna na šířku, podlaha bude působit širším dojmem a prostor bude méně stísněný. Místnost dále rozšíříte tím, že nepoužijete tmavé barvy na podlahách ani na stěnách, neboť tmavé barvy úzkou místnost ještě více zužují.

2. Vertikální = dlouhý

Pokud pokládáte podlahu v malé místnosti, budete chtít, aby působila hlubším dojmem. Místnost bude vypadat delší, když nainstalujete podlahu vertikálně. Prodloužený efekt zvýšíte dále tím, že zkombinujete podlahu ve světlých barvách s tmavšími stěnami – dodáte tak místnosti ještě větší hloubku.

3. Diagonální = velké

Velmi malou místnost můžete vylepšit s minimálním úsilím a minimálními náklady na materiál tím, že v ní položíte podlahová prkna v diagonálním směru. Zvolíte-li nejběžněji používaný úhel 45 stupňů, pokoj se stane pastvou pro oči. V případě, že zvolíte jen 10 stupňů, diagonální podlaha propojí opticky stěnu se stěnou v jiné místnosti, a tím celou místnost otevře.

Chcete vidět, jak by působily různé podlahy ve vašem vlastním interiéru? Vyzkoušejte Rádce pro výběr Quick-Step.

Top